Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020;
W ramach IX osi priorytetowej Jakość edukacji i kompetencji w regionie;
Działanie 9.1 Rozwój edukacji przedszkolnej.
Nazwa beneficjenta:
Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Józefa w Głogowie Młp.
Tytuł projektu:
Rozszerzenie działalności Niepublicznego Przedszkola Parafialnego im. św. Józefa na Niwie w Głogowie Młp.
Cel projektu:
Edukacja przedszkolna ma bardzo duże znaczenie dla dalszego kształcenia dzieci
i pozytywnie wpływa na dalszą edukację szkolną. Pierwsze lata życia dziecka decydują o jego rozwoju, ponieważ możliwości intelektualne człowieka w znacznym stopniu kształtują się w tym okresie. Większość predyspozycji rozwija się intensywnie w wieku przedszkolnym.
Działania edukacyjne, stymulowanie rozwoju intelektualnego i społecznego dzieci przynoszą najlepsze rezultaty właśnie w okresie przedszkolnym. Jest to także najlepszy moment na zapobieganie ewentualnym trudnościom w nauce – niwelowanie dysharmonii rozwojowych lub terapię zaburzeń. Stąd zapewnienie lepszego dostępu dzieci do edukacji to najskuteczniejszy sposób na wyrównywanie ich szans edukacyjnych.
Głównym celem projektu jest zgodnie z Regulaminem konkursu RPPK.09.01.00-IP.01-18-024/18 i SZOOP RPO WP na lata 2014-2020 zwiększenie liczby miejsc wychowania przedszkolnego (MWP) w województwie podkarpackim (gminie/mieście Głogów Młp.) poprzez Rozszerzenie działalności Niepublicznego Przedszkola Parafialnego im. św. Józefa na Niwie w Głogowie Młp.
Projekt ma na celu utworzenie nowych MWP dla 100 dzieci (48K, 52M) w okresie od 01.06.2021 r.do 31.08.2023 r. Ponadto zatrudnienie kadry pedagogicznej (nauczycieli
i pomocy nauczyciela) oraz personelu pomocniczego.
Cele szczegółowe:
– wdrożenie elastycznego modelu edukacyjnego i dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia
– wyrównywanie oraz zwiększanie szans edukacyjnych dzieci na dalszym etapie nauki poprzez organizację zajęć dodatkowych z integracji sensorycznej oraz logopedii. Zajęcia te wykraczając poza podstawę programową wyrównają dysharmonie rozwojowe oraz przygotują dzieci do nauki w szkole (ponadprzeciętne przygotowanie do szkoły).
– zwiększenie kompetencji 1 nauczyciela spośród zatrudnionych, poprzez udział
w studiach podyplomowych integracja sensoryczna (nieposiadającego kompetencji
w zakresie pedagogiki specjalnej do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi)
– wsparcie rodziców i opiekunów prawnych poprzez zapewnienie opieki nad dziećmi (dodatkowe, uzupełniające wsparcie względem działań skierowanych do dzieci
w wieku przedszkolnym).
Działania podjęte w ramach projektu przyczynią się do powstania nowych MWP, co będzie miało bezpośredni wpływ na osiągnięcie celu szczegółowego RPO WP 2014-2020, tj. zwiększenie liczby MWP, ale również potwierdzi właściwą realizację priorytetu tematycznego 2.1 Edukacja w ramach II dziedziny działań strategicznych Kapitał ludzki i społeczny Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2020 (kierunek działań Poprawa jakości i dostępności usług edukacyjnych, w tym ze szczególnym uwzględnieniem edukacji przedszkolnej). Realizacje celów pomoże zmniejszyć skalę występujących problemów oraz skierowana jest bezpośrednio do przedmiotowej grupy docelowej.
Okres realizacji projektu:
Od 01.06.2021 r.do 31.08.2023 r.
Planowane efekty:
-Liczba dzieci objętych w ramach programu dodatkowymi zajęciami zwiększającymi ich szanse edukacyjne w edukacji przedszkolnej – 50 os (24K, 26M)
– Liczba MWP dofinansowanych w programie – 100 szt.
– Liczba nauczycieli, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli kompetencje po opuszczeniu programu – 1 os. (1K, 0M)
Dzięki projektowi zwiększy się odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym
w gminie/mieście Głogów Młp.
Grupa docelowa:
- 100 dzieci (48K, 52M) w wieku przedszkolnym,
- Kadra pedagogiczna zatrudniona w ośrodku wychowania przedszkolnego
- nowoutworzony ośrodek wychowania przedszkolnego w gminie/mieście Głogów Młp.
Wartość projektu:
1 500 000,00 zł
Dofinansowanie projektu z UE:
1 275 000,00 zł